Location:  Gippsland Lakes, Metung
Entry Fee: $250 per team of 2 anglers which covers both days tournament fishing
Entry Closing Date: Entries close Friday 26th of Jan 2018 (please call with late entries)
Pre Fish Ban: From Monday 22nd of Jan to Friday the 2nd of Feb at 7am.
Official Pre Fish Day: Friday 2nd of Feb from 7am to 2pm.
Briefing: Friday 2nd of Feb at 5pm (Metung Hotel Motel)
Fishing Sessions: Saturday 3rd & Sunday 4th of Feb from 7am to 2pm            
Rules: Lure & Fly only event. Teams fish together for a combined bag limit of 5 bream per day weighed live then released. All rules as per ABT Classic tournaments



            


Arena:
The lakes entrance region is a unique place where the sustaining waters of five rivers end their journey to the sea, creating a crown of waterways studded with gems on both water and land, and edged with the finest beaches of golden sand. The clear, clean waters of the lakes and river systems abound with huge fiesty black bream along with a host of other estuary species such as Estuary Perch,  flathead, luderick and trevally. Anglers have extensive angling options from sand flats, countless steep rock walls that drop into deep water, endless snaggy banks made up of tea tree snags and other fallen timber, aswell as many others.



©2008 Vic Bream Classics
BACK

View Larger Map

Prizes
Cash = 50% of total Entry fee amount will be paid back in cash based prizes, spit across the top 3 teams
1st will also receive 2 x tournament champions trophies
4th to 10th place will get a product prize pack from all the tournament sponsors

Other Prizes
Okuma Zman Big Bream = 2 x Okuma Zman Prize Packs.
Sunline Best Bag Prize = 2 x Sunline Prize Packs
Hurricane Monster Movers Prize = 2 x Hurricane Lure Prize Packs

Random Draw Prizes
Random Draw Prizes will be given away at the briefing including:

2 x Pairs of Spotters Sunglasses
2 x Pairs of Hobie Polarized Sunglasses
2 x Sponsor product prizes packs

Other Random Prizes may be announced at a later date

A minimum of 25 teams will be required to enter to enable to event to go ahead


Further Information Contact Promoter:
Bill Hartshorne:     0409 823 070

Rnd 1. Club Marine East Gippsland Bream Classic
Saturday 3rd & Sunday 4th of Febuary 2018
Tournament Information
TOURNAMENTS
29
Club Marine Fishing

Gregory Crellin
Michael Bressan
30
Berkley

Brad Hodges
Michael Hodges
31
Metung Hotel

Allan Sandy
Rhett Sandy
32
One More Cast

Luke Doherty
Jason Lane
33
Lip Grippers

Craig Seignior
Axel Seignior
34
Ever Hopeful

Daryl Baird
Jason Sellings
35
Loft

Paul Holmes
Greg Rooke
36
Nautiness

Guy Smith
Kevin Duvall
37
EGM Revisited

Paul Conn
Justin Conn
38
Two Men and a Boat

Paul Gardner
Robert Bleumink
39
Akubra

Adam Kennedy
Joe Darmody
40
Dr Glen & Mr Fiddich

Michael Newman
Rob Lee
41
Keep Dreamin

Paul Knauer
Tan Trieu
42
Hunters

Rob Warren
Glen Hunter
43
Tackle Tactics

Corey Mclaren
Adam Brown
44
Pier Maffia Snowy River B&T

Clint Voss
Richard Patterson
45
Donut Kings

Kylie Pettie
Jason Sands
46
DMAC Carpentry

David McPherson
Damien Volta
47
We Flick Fishing

Charlie Saykao
Tom McIntosh
48
13 Fishing/EJ Todd

Brad Roberts
Ben Shuey
49


Position
Team Name
Anglers Names
1
Samurai Rods
Dan Mackrell
Declan Betts
2
Chemically Sharp

Damien McGlynn
Adam Arbuthnot
3
Fishin.com.au

Mike Reber
Stuart Curruthers
4
Humminbird

Shaun Clancy
Jarrod Healy
5
Hurricane

Peter Nord
Tony Pettie
6
Prostrike

Peter Stephen
Bradley Baade
7
Tuff Tackle

Stephen Campisi
Brett Campisi
8
Shake N Bake

Brett Lowing
Wayne Hamilton
9
Atomic 89 Samurai Rods

Steven Pryke
Lindsay Pryke
10
Don the Sash

Mario Vukic
Michael Vukic
11
Get The Net

Aaron Bickery
Tony Bickery
12
SHL Feral Flats Flickers

Tony Curwen
Carmelo Cardillo
13
Blackfin

Owen Pierce
Max Mackney
14
Pioneer

David Harding
Danny Torgenson
15
Bream By Stealth

Romeo Prezioso
Carl Di Toro
16
Allan,Al, Allan Orbost Angler

Allan Lavell
David Shanahan
17
MPW

Peter Marshall
Brian Dawson
18
Tight Lines

Leon Hughes
Doug Badrock
19
Asleep At The Reel

Daryl Hislop
Brad Stephens
20
Castin Rubber

Wayne Bradbury
Steve Hume
21
Krazi Kat

Ryan Newman
Kobi Rothall
22
Minn Kota

Cam Whittam
Warren Carter
23
Bayer Agspirit

Phillip Hulsmann
Ben Thompson
24
Skales

Simon Krause
Patrick Krause
25
SAD

Dean Gamble
Bowan Joiner
26
Barely Legal

Michael Crane
Shane Handley
27
Captain's Cove Paynesville

Wayne Sederlan
Dean Sederlan
28
No. 1 Ugly

Bruce Robinson
Bradley Lestrange




Entrants  as of 31/01/2018